• +90 (532) 396 86 94 (ALANYA)
  • +90 (242) 528 42 65 (ALANYA)
  • +90 (242) 572 31 11 (GAZİPAŞA)

Yün Halı Yıkama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı temizliği, zannedilenin aksine çok daha komplike bir iştir. Çünkü pek çok halı çeşidi vardır ve her halı aynı yöntemler ile temizlenemez. Aksi halde türü göz önünde bulundurulmadan yapılan halı temizliği, halıda yıpranma ve renk değişimi gibi sorunlara neden olabilir. Bu doğrultuda temizlik işlemleri sırasında halının türüne mutlaka dikkat edilmelidir. Yine halı temizliği için en etkili yöntem halı yıkama hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu hizmet sırasında temizlik işlemleri uygulanmadan önce halılar türüne göre ayrılır. Özellikle yün halılar, temizlikleri ile ilgili ekstra özen gösterilmesi gereken ürünlerdir. Bu nedenle Alanya halı yıkama hizmetimizden yararlanabilir, yün halı yıkama ile ilgili profesyonel destek alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra yün halı temizliği ile ilgili dikkat edilmesi gereken daha pek çok nokta bulunmaktadır. İşte bu önemli noktalar ve daha fazlası…

Yün Halı Yıkama Sırasında Sıcak Su Kullanılmamalı

Yün halıların temizliği ile ilgili en önemli detay sıcak su kullanılmamasıdır. Çünkü sıcak su kullanılarak yıkanan halıların renginde solma meydana gelebilir ve zamanla özelliklerini yitirebilirler. Bu nedenle soğuk su ile yıkanmalarına özen gösterilmelidir. Alanya halı yıkama hizmeti sırasında ise yün halılar bu detay göz önünde bulundurularak yıkanır ve bu sayede yıpranmadan uzun yıllar boyunca kullanılabilirler.

Halının Arkasında Yazan Bilgiler Mutlaka Okunmalı

Yün halı yıkama sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de halının arkasında yazan bilgilerdir. Çünkü bu bilgiler, yün halının hangi şartlarda yıkanması gerektiği ile ilgili bilgileri içermektedir. Bu doğrultuda eğer halılarınızı evde kendiniz yıkamayı tercih ediyorsanız %100 yün halılar için imal edilmiş olan deterjanları kullanmanız gerekmektedir. Çünkü marketlerde satılan halı şampuanları genellikle sentetik halıların yıkanması adına üretilirler. Eğer yün halılarınızı riske atmak istemiyorsanız Alanya halı yıkama hizmetimizden yararlanabilir, özelliklerine uygun şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Halı Kesinlikle Güneşe Maruz Bırakılmamalı

Yün halılar, yıkanmalarının ardından güneşte kurutulmamalıdır. Aksi halde güneşe maruz kalan halıların rengi solabilir. Ancak evde halı yıkama sonrasında güneşte kurutma dışında başka bir alternatif yoktur. Oysa profesyonel halı yıkama sonrasında halılar özel kurutma odalarında güneşe maruz kalmadan kurutulur ve tam anlamı ile kuruduklarında adrese teslim edilirler. Bu nedenle yün halı temizliği için en ideal yöntemin profesyonel halı yıkama olduğunu unutmamalı ve halılarınızı düzenli periyotlar halinde yıkatmalısınız.