Yün Halı Yıkama

Yün Halı Yıkama, Yün halılar, iplik özellikleri ve iplik boyama maddeleri arasındaki farklılıklardan dolayı birçok farklı çeşit ile karşımıza çıkarlar. Yün halıların hepsi el dokuma halı değildir. El dokuma olanlar daha değerli ve maddi anlamda pahalı olsa da, yün ipliklerin makine dokuma ile halı haline getirilebilmesi mümkündür. Ancak bir yün halılının makine dokuma ya da el dokuma olması, o halının yıkanma işlemi sırasında ayrı muameleler görebileceği anlamına gelmez. Tüm yün halılar aynı hassasiyet ve özenle yıkanma isterler.

Yün Halılar Neden Daha Dikkatli Yıkanmalıdır?

Yün halı yıkama işleminin hassasiyet gerektirmesinin en önemli nedeni, yün ipliklerin organik bir dokudan elde ediliyor olmasıdır. Çeşitli hayvanların tüylerinden kırpma ile elde edilen yünler, organik dokulardır ve sıcaklık gibi etkenler ile sentetik ipliklere göre bozulmaya daha fazla müsaittirler. Bu yüzden yün halı yıkamada, asla ve asla buharla temizlik ya da kuru temizleme tavsiye edilmez. Yün halılar yakıcı etkisi büyük olan buhar ya da sıcak su ile yıkanmaz. Aksi halde iplik yapıları bozulur ve kalite bakımından ilk hallerinden çok farklı bir hale gelirler. Sıcaklık aynı zamanda yün ipliklerin boyalarının akmasına ve birbirine karışmasına da neden olur.

Yün Halılarınıza Özel Yıkama İşlemleri

Bunun yanında yün halı yıkama işlemi sırasında yıpratıcı fiziksel etkiler de tavsiye edilmez. Yün halıların keçeleşmemesi açısından daha hafif ve yumuşak fırçalama işlemleri gerekmektedir. Alanya Tuna halı yıkama, uzun yıllardır vermiş olduğu halı yıkama hizmetini, yün el dokuma ve yün makine dokuma halılarınızın yıkanması konusunda da sağlamaktadır. Birbirinden değerli yün halılarınız, renklerine ve iplik kalitelerine zarar verilmeden özel sistemler ile temizlenerek evlerinize teslim edilir. Yün halılarınız üzerinde, özel yün deterjanları ve şampuanları kullanılır. Böylece halılarınızdaki lekeler çok daha kolay bir şekilde iplikler üzerinden sökülür. Yün halılarınıza yıkama öncesinde vakumlama yapılmaktadır. Böylece halılarınızdaki tozlar su ile birleşmeden halıdan uzaklaştırılır ve daha hijyenik bir yıkama sağlanmış olur.İletişim sayfamızdan ayrıntılı bilgileri edinerek halılarını firmamıza güvenle emanet edebilirler.